ikona nutka

Trąbka

Opis instrumentu

Trąbka należy do grupy instrumentów zwanych aerofonami. Ma postać wąskiej, cylindrycznej rury, zwiniętej w kształt prostokąta i zakończonej kociołkowatym ustnikiem, a u wylotu wydłużoną czarą głosową o kształcie dzwonu. Jej prototypem była prosta rura wykonana z kości lub bambusa, która zyskała popularność już w starożytności i posiadała funkcje sygnalizacyjne. W czasie wypraw krzyżowych posiadanie takiego instrumentu należało do przywilejów.

Dziś trąbka najczęściej jest wykonana z metalu – mosiądzu, a rzadziej z metali szlachetnych. Wewnątrz pętli znajdują się trzy rurki o różnej długości. Poprzez naciskanie wentyli i zmianę sposoby zadęcia wydobywa się z niej pełną gamę chromatyczną. Metaliczne brzmienie może być łagodniejsze lub silniejsze i jaśniejsze. System otwiera lub zamyka drogi przepływu powietrza, umożliwiając zmianę wysokości dźwięku. Trąbka wyposażona jest także w jeden lub więcej zaworów pozwalających na usuwanie gromadzącej się wilgoci (śliny czy skroplonej pary wodnej).

Brzmienie trąbki w dużej mierze zależne jest od techniki gry i może być łagodne i melodyjne bądź ostre i wibrujące. Instrument ten cechuje siła dźwięku i donośność. Trąbka wykorzystywana jest w muzyce orkiestrowej, kameralnej, a także solowej. Na lata 40-te XX wieku przypada renesans tego instrumentu – głównie za sprawą muzyków jazzowych. Odkryli oni wyjątkowe cechy trąbki i poszerzyli jej możliwości. Do naszych krajowych, wybitnych trębaczy jazzowych należą m.in. z Tomasz Stańko, Piotr Wojtasik czy Henryk Majewski. Wypracowane przez nich techniki gry były często adaptowane przez muzyków wykonujących repertuar klasyczny. W szkołach muzycznych na trąbce mogą grać dzieci od wieku 7 lat. Optymalnym wiekiem, kiedy płuca są odpowiednio wykształcone, jest jednak 8 rok życia. Przy odpowiednim postępowaniu dydaktycznym naukę gry na tym instrumencie można rozpocząć w każdym wieku.

Praktyczne informacje

  • Cena nowego instrumentu dla początkujących: 800 zł
  • Cena instrumentu profesjonalnego: 2500 zł
  • Wiek rozpoczęcia nauki: 7

Przykłady wykorzystania trąbki:

Mój nauczyciel

lic. Dariusz Banaś

Naukę muzyki rozpoczął w wieku 7 lat w klasie fortepianu Pani Lidii Marek w Państwowej Szkole Muzycznej nr 1 w Kędzierzynie-Koźlu. Następnie w tej samej szkole rozpoczął naukę gry na trąbce. W 2016 roku ukończył z wyróżnieniem Państwową Szkołę Muzyczną II stopnia im. Ludomira Różyckiego w Gliwicach w klasie trąbki Eugeniusza Modliszewskiego. W 2015 roku występował jako solista z Gliwicką Orkiestrą Kameralną w ramach koncertu z cyklu „Estrada Młodych”. Uczestnik drugiego etapu V Ogólnopolskiego Konkursu Instrumentów Dętych Blaszanych w Katowicach. Jest laureatem V Ogólnopolskiego Konkursu Harmonicznego im. Franciszka Wesołowskiego w Łodzi. Obecnie student studiów magisterskich na Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie trąbki prof. dr hab. Wacława Mulaka. W czasie studiów doskonalił swój warsztat w licznych kursach mistrzowskich prowadzonych przez wybitnych polskich, ale także zagranicznych pedagogów, między innymi: Piotra Wojtasika, Tomasza Ślusarczyka, Wolfganga Bauera czy Jasona Bergmana. Jako muzyk współpracował z orkiestrą Filharmonii Krakowskiej, Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus, Orkiestrą Sinfonia Galicya pod batutą światowej sławy dyrygentami: Antoni Wit, Ivan Monighetti, Charles Olivieri-Munroe. Podczas studiów brał udział w I Międzyuczelnianych Konfrontacjach Fortepianu Alternatywnego, w których zdobył III nagrodę. Ponadto prowadzi Parafialną Orkiestrę Dętą przy parafii św. Franciszka z Asyżu w Kędzierzynie-Koźlu. Realizuje się jako muzyk sesyjny zarówno z zespołami muzyki klasycznej jak i muzyki popularnej. Ma na swoim koncie także liczne nagrania. Od kilku lat zajmuje się produkcją aranżacji dla zespołów muzyki popularnej.