Szkoła muzyczna – i co potem?
Rozpoczęcie edukacji w szkole muzycznej przynosi szereg korzyści ogólnorozwojowych. Wielokrotnie staje się też wyborem zawodowym na całe życie. Okazuje się bowiem, że w dzisiejszych czasach istnieje bardzo wiele zawodów bezpośrednio lub pośrednio związanych z wykształceniem muzycznym. Niektóre z nich w pierwszej chwili nie kojarzą się z profesją muzyka. Warto bliżej się im przyjrzeć.
Kształcenie muzyczne na etapie wczesnodziecięcym daje możliwość kontynuacji nauki na Akademiach Muzycznych w największych miastach Polski. Pozwala to na uzyskanie dyplomu, który w różny sposób zostanie wykorzystany. Warto mieć świadomość, jak wieloma drogami możemy podążyć. Mamy bowiem do wyboru:
- Pracę z instrumentem – jako solista klasyczny, kameralista, muzyk orkiestrowy, solista rozrywkowy, członek zespołu muzycznego (w tym w modnych gatunkach muzyki rozrywkowej, jak np. jazz), muzyk ludowy czy tradycyjny, a także organista kościelny
- Pracę z głosem – jako śpiewak, chórzysta, śpiewak kameralista, wokalista rozrywkowy, śpiewak ludowy czy tradycyjny
W wachlarzu możliwości pozostaje nam też do wyboru praca z muzyką. W obszarze tym czeka na nas zarówno kariera pedagogiczna, jak i artystyczna. Możemy bowiem zostać:
- Nauczycielem muzyki, który prowadzi zajęcia grupowe – np. nauczyciel/wykładowca prowadzący aktywne zajęcia ogólnomuzyczne (we wszystkich stylach muzycznych)
- Nauczycielem muzyki, który prowadzi zajęcia indywidualne – np. nauczyciel/wykładowca, który prowadzi indywidualne lekcje instrumentalne lub wokalne (we wszystkich stylach muzycznych)
- Animatorem, który prowadzi warsztaty animatorskie z wykorzystaniem muzyki (we wszystkich stylach muzycznych)
- Kompozytorem, aranżerem, dyrygentem czy kierownikiem zespołu
Kolejnym ciekawym obszarem jest praca z dźwiękiem. Edukacja muzyczna otwiera nam okno do zatrudnienia w przemyśle filmowym jako reżyser dźwięku czy realizator dźwięku. Czeka na nas także branża eventowa, w której możemy zabłysnąć jako DJ lub organizator wydarzeń muzycznych, np. głośnych letnich festiwali. Z kolei jako producent muzyczny sami zajmiemy się poszukiwaniem talentów, które czekają na swoje odkrycie. Obok filmu czy eventów terenem naszego działania może być także teatr czy opera. W zasadzie wszelkie formy multimedialne, w których istotną rolę odgrywa dźwięk, stanowią pole do działania dla absolwenta szkoły muzycznej. Na muzyków czeka też branża dziennikarska. Możesz bowiem uzyskać stanowisko krytyka muzycznego w poczytnej gazecie czy portalu internetowym. Także psychologia i pedagogika jest otwarta na osoby o muzycznym wykształceniu. W ich zakresie możesz zająć się muzykoterapią dla dzieci w wieku przedszkolnym, szkolnym, a także osób dorosłych. Okazuje się, że także w sektorze turystycznym można znaleźć dla siebie zajęcie. Wiedza o muzyce bądź obiektach muzycznych w danym regionie doskonale koresponduje bowiem z ogólną wiedzą przewodnika turystycznego. Nowością jest natomiast stanowisko music marchendisera, który dba o tło muzyczne w miejscach publicznych, np. w hipermarketach czy kulturalnych placówkach. Odtwarzana w nich playlista stanowi coraz bardziej doceniany przez marketingowców czynnik, który sprzyja odwiedzaniu czy zakupom. Zawsze pozostanie Ci też możliwość realizacji swojej artystycznej pasji i hobbystycznego koncertowania, nawet jeśli Twoja ścieżka zawodowa nie będzie związana z muzyką. Jednak w świetle ilości zajęć, którym może się ze świetnymi wynikami poświęcić osoba z wykształceniem muzycznym, warto połączyć zainteresowania z zawodem, co – jak powszechnie wiadomo – najbardziej sprzyja sukcesom.