ikona nutka

Gitara

Opis instrumentu

Gitara należy do grupy chordofonów szarpanych. Jej pudło rezonansowe ma owalny kształt ze zwężeniem i okrągłym otworem w środku. Szyjka wyposażona jest w metalowe progi i 6 strun. Grający skraca struny lewą ręką i „szarpie” je palcami prawej ręki.

Na terenie Europy gitara pojawiła się już w średniowieczu, jednak czas jej popularności przypada na XVIII i XIX wiek. Ówcześni gitarzyści zasiedlali głównie Włochy i Hiszpanię. Gitara była wykorzystywana zarówno amatorsko, jak i do popisów koncertowych. W Polsce gitara jest znana od ok. XVI w. Obecnie jest używana głównie jako instrument solowy, akompaniujący bądź wykorzystywany w zespołach jazzowych. Najbardziej popularne jej warianty to gitara elektryczna (wyposażona w przetwornik elektromechaniczny, który zmienia drgania strun w drgania elektryczne) i gitara hawajska (w której struny są przyciskane nie palcami, lecz specjalnym suwakiem umożliwiającym uzyskanie odpowiednich wibracji dźwięku).

Praktyczne informacje

  • Cena nowego instrumentu dla początkujących: ok. 200-400 zł
  • Cena instrumentu profesjonalnego: od 2500 zł
  • Wiek rozpoczęcia nauki: bez ograniczeń

Przykłady wykorzystania gitary

Jak mogę się zapisać?

Zapraszamy na lekcje gitary dzieci, młodzież i dorosłych, którzy chcą rozwijać swoje umiejętności muzyczne. Nauka gry na gitarze może rozpocząć się w dowolnym wieku. Idealny materiał na gitarzystę to ktoś z dużymi, umięśnionymi dłońmi, ale też bardzo elastycznymi i zwinnymi. Przydają się też długie palce, mocne paznokcie w prawej dłoni i dobra koordynacja ruchów obydwu rąk. Jednak także bez takich uwarunkowań można śmiało rozpocząć przygodę z gitarą. Także wybór kierunku muzycznego w przypadku gitary jest bardzo swobodny. Instrument ten pozwala na wykonywanie zarówno muzyki klasycznej, jak i rozrywkowej, na występy w salach koncertowych, jak i towarzyszenie wspólnemu biesiadowaniu przy gitarowym akompaniamencie.

Nauka gry na gitarze jest możliwa w ramach szkoły muzycznej lub kursów muzycznych. Nie trzeba spełniać żadnych kryteriów wiekowych (tworzymy grupy dla najmłodszych, młodzieży i dorosłych), jednak bardzo małe dzieci mogą nie być jeszcze gotowe do rozpoczęcia nauki gry na gitarze w szkole. Dzieci w wieku 5-6 lat mogą uczęszczać do tzw. zerówki muzycznej, w ramach której odbywa się jedna lekcja gry na gitarze raz w tygodniu oraz jedna lekcja umuzykalniania w postaci zajęć rytmicznych w grupie.

Aby rozpocząć naukę gry na gitarze w szkole muzycznej, wystarczy zgłosić się na przesłuchania, których celem jest ocena predyspozycji ucznia do nauki gry na gitarze. Nie trzeba posiadać wcześniej nabytych umiejętności. Gdy uczeń posiada już określony stopień umiejętności, może dostać się do klasy wyższej. Przesłuchania odbywają się w czerwcu, a zapisy przyjmujemy już od marca. W szkole muzycznej system kształcenia opiera się na podstawie programowej oraz ramowych programach nauczania szkół muzycznych (w oparciu o rozporządzenia Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego) z poszerzeniem o autorskie programy nauczania.

W ramach szkoły muzycznej poza lekcjami gry na gitarze (2 razy w tygodniu) uczniowie uczęszczają także na zajęcia z tzw. „teorii” – np. kształcenie słuchu, rytmika czy audycje muzyczne. Mają one postać lekcji grupowych, podczas gdy nauka odbywa się na lekcjach indywidualnych na zasadach mistrz-uczeń. Ponadto szkoła muzyczna zapewnia udział w licznych koncertach, przesłuchaniach i innych wydarzeniach o charakterze muzycznym, które pozwalają oswoić się ze sceną zarówno w roli słuchacza, jak i twórcy.

Nauka gry na gitarze w przypadku szkoły muzycznej trwa 6 lat w przypadku dzieci młodszych (6-8 lat) i 4 lata w przypadku dzieci starszych. Po jej ukończeniu uczniowie otrzymują państwowe świadectwo ukończenia szkoły muzycznej I stopnia. Z kolei w przypadku kursu gry na gitarze dla początkujących obowiązują bardziej swobodne zasady. Uczeń nie ma obowiązku uczęszczać na lekcje z teorii, sam wybiera tygodniową ilość i długość zajęć (dla małych dzieci polecamy 30 minut, a dla starszych – 45 minut). Lekcje gry na gitarze odbywają się przez dowolną ilość lat (np. 1-2 lata), a wieńczy je dyplom ukończenia kursu. Zarówno osobom uczęszczającym do szkoły, jak i na kursy gry na gitarze dla początkujących oferujemy możliwość wypożyczenia w pierwszym okresie nauki instrumentu.

Mój nauczyciel

mgr Mateusz Puter

Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie gitary Prof. Janusza Sochackiego oraz studiów podyplomowych odbytych pod kierunkiem dr hab. Michała Nagy’a. Doskonalił swoje umiejętności na licznych kursach mistrzowskich, u takich wirtuozów i autorytetów jak: Marcin Dylla, Gabriel Bianco, Ryszard Bałauszko, Thomas Offermann, Carlo Marchione, Petr Seidl, Gabriel Guillen czy Andrzej Mokry. Brał udział w wielu festiwalach i konkursach gitarowych w kraju i za granicą m. in.: Międzynarodowy Konkurs Gitarowy w Olsztynie, Międzynarodowy Konkurs Gitarowy w Kutnej Horze (Czechy), Międzynarodowy Konkurs Gitarowy im. Czesława Droździewicza w Krynicy. W 2012 roku został finalistą Międzynarodowego Konkursu Gitarowego w Berlinie. Koncertował we Włoszech, Niemczech, na Słowacji, Czechach oraz Szkocji. Oprócz działalności solowej udziela się także w muzyce kameralnej. Od sierpnia 2017 roku jest członkiem zespołu Cracow Guitar Quartet, z którym koncertuje w ramach wielu znaczących festiwali i cykli koncertowych oraz zdobywa nagrody na międzynarodowych konkursach (Nagroda Grand Prix na V International Master Competition for Music Teachers, Warszawa 2017 oraz III nagroda na 15th Altamira Gorizia Guitar Competition 2018). Posiada wieloletnie doświadczenie pedagogiczne. Jego uczniowie zdobywają nagrody na konkursach o zasięgu krajowym oraz międzynarodowym. W sierpniu 2019 roku uzyskał stopień nauczyciela mianowanego.