ikona nutka

Waltornia

Opis instrumentu

Waltornia zwana także rogiem zbudowana jest z wąskiej metalowej rurki, trzykrotnie zwiniętej w spiralę i z jednej strony zakończonej lejkowatym ustnikiem, a z drugiej szeroką czarą głosową. Wewnątrz spirali znajdują się dodatkowe trzy rurki połączone z wentylami, które pomagają w wydobywaniu pełnej skali dźwięków. W orkiestrze symfonicznej są zwykle 4 rogi.

Waltornia ma piękne brzmienie. Można grać na niej zarówno subtelne jaki i pełne emocji melodie, sygnały, a także głośne, energiczne frazy. Róg jest wykorzystywany w orkiestrze symfonicznej, dętej, różnych składach kameralnych. W ostatnich czasach waltornia jest podstawą muzyki filmowej. Dzięki bardzo dużej skali oraz walorom brzmieniowym oddaje charakter scen filmowych.

CIEKAWOSTKA: Jeśli wyprostujemy waltornię, będzie ona miała ponad
3,5 m długości

Praktyczne informacje

  • Cena nowego instrumentu dla początkujących: około 1500 zł
  • Cena instrumentu profesjonalnego: od 7000 zł
  • Wiek rozpoczęcia nauki: 6

Mój nauczyciel

lic. Aleksandra Fedyna

Naukę gry na waltorni rozpoczęła w wieku 14 lat w Państwowej Szkole Muzycznej w Zamościu pod okiem mgr Beaty Syczuk. W tym czasie brała udział w wielu konkursach i przesłuchaniach. Uczestniczka dwóch edycji projektu Lutoslawski Youth Orchestra. Obecnie studentka 2 roku studiów magisterskich w klasie dr. hab. Mirosława Płoskiego. Przez ostatnie lata uczestniczyła w lekcjach mistrzowskich prowadzonych przez wybitnych muzyków takich jak: prof. dr hab. Zdzisław Stolarczyk, Will Sanders, David Fernández Alonso, Jindrich Petras, Willy Bessems, Takeshi Hidaka, Gatis Evelonsm, Carsten Williams. Ciekawym i ważnym przeżyciem  było niewątpliwie uczestnictwo w warsztatach międzynarodowych Hornweek w Niemczech w 2016 oraz w 2017 roku w Holandii. Dzięki pracy ze światowej sławy waltornistami wzbogaciła swój warsztat oraz pogłębiła wrażliwość muzyczną. Od 2015 roku gra w zespole kameralnym „Kwintet z Duszą”. Muzycy regularnie występują w kraju i za granicą, biorąc udział w konkursach. Ostatnim osiągnięciem zespołu jest Złota Nagroda w Międzynarodowym Konkusie 10th International Music Competition and Festival Svirel 2018 w Słowenii.