ikona nutka

Julia Amirova

Pianistka, kompozytor, aranżer ukraińskiego pochodzenia, obecnie zamieszkuje w Krakowie. Swoją muzyczną karierę rozpoczęła od klasycznej muzyki, w 2011 roku ukończyła z wyróżnieniem Kijowski Instytut Muzyki im. Gliera (kierunek – wykonawca solo na fortepianie, koncertmistrz, artysta zespołu w klasie dr Tetiany Pivovarovoj). W 2012 ukończyła z wyróżnieniem Narodowy Uniwersytet Teatru, Kino i Telewizji im. Karpenka-Karego (kierunek – realizacja dźwięku). W trakcie nauki zwyciężyła w wielu kijowskich i narodowych festiwalach i konkursach muzyki klasycznej (Międzynarodowy Festiwal „Sztuka XXI wieku” 2002 r. Worzel, Ukraina – III miejsce, II Muzyczny Festiwal „Zoloti Zerniata Ukrainy” 2004 r. Kijów, Ukraina – II miejsce, III Międzynarodowy Festiwal-Konkurs „Czariwna swiczka” 2004.r. Kijów, Ukraina – dyplom specjalny za wykonanie utworu współczesnego kompozytora, Regionalny Konkurs Młodych Pianistów  im. O. Werykiwskoi w Kijowie 2004, 2005, 2006 r. – laureatka, Miejska Olimpiada z Historii Muzyki 2004 r. Kijów, Ukraina – I miejsce, Konkurs duetów fortepianowych „Tradycja i Suczasnist” 2006 r. Kijów, Ukraina – I miejsce, Konkurs etiud w Kijowskim Instytucie Muzyki im. R. Gliera 2008 r. – I miejsce, 2009 r. – III miejsce, 2010 r. – II miejsce). Jest stypendystką Prezydenta Miasta Kijowa za wyrożnienie w nauce i znaczące osobiste osiągnięcia twórcze (2006 r.). Nagrodzona dyplomem za kreatywny wkład w działania Kijowskiego Instytutu Muzyki im. R. M. Gliera (2011 r.) W czasie trwania studiów miała możliwość odbycia kursu pedagogicznego, jak również praktyk akompaniamentu z instrumentalistami oraz wokalistami. Grała w zespołach kameralnych i zespołach grających muzyką rozrywkową. W trakcie działalności artystycznej często brała udział w  koncertach i festiwalach „Rizdwiany Tramwaj” w Kharkowie w 2013 r., „Trypilske Kolo” – Rżyszcziw 2013 r. i 2014 r., “Art-piknik Sławy Frołowoji” w Kijowie w 2013 r. i 2014 r., „Flugery Lwowa” we Lwowie w 2014 r., „Tydzień Kultury Beskidzkiej” w Polsce w 2014 r., “Letni FESTIWAL JAZZOWY” w Piwnicy pod Baranami w 2017 r., “Muzyczna Altana” w Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki w 2017 r., V Festiwal kultury i mediów Polikulturaw 2017 r., „Fajne rzeczy” – kiermasz na Placu Wolnicaw 2017 r., „Piknik Wielokulturowy” w Muzeum Warszawskiej Pragiw 2017 r.). Dzięki temu miała możliwość poszerzania swoich umiejętności na poziomie ponad akademickim. W 2017 roku ukończyła z wyróżnieniem Krakowską Szkołę Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Obecnie studiuje w Akademii Muzycznej w Krakowie na kierunku Fortepian w zakresie muzyki jazzowej w klasie dr hab Joachima Mencla.